DEN 1
KAMENNÁ PYRAMIDA
dárek zahradě
CO JE TO VLASTNĚ KAMENNÁ PYRAMIDA A PROČ JI STAVĚT?
- Trocha teorie a první úkol -
Stará dobrá hromada kamení...
Všimli jste si už někdy při procházce přírodou, která místa opravdu "žijí"? Skoro každé ráno, když se jdu proběhnout s mým huskounkem, mě to trkne. Nejdřív projdeme smrkovým lesem, kde má sedlák krásně uklizeno. Nikde žádné větve, občas je někde na zemi šiška, ale to už je všechno.
Pak se dojde k pasece. A na jejím okraji začíná úplně nový svět. Sedlák si asi usnadnil práci a shrnul traktorem všechno, co mu bylo na pasece v cestě, na několik velikých hromad. Leží tu tlusté větve a kameny nejrůznějších velikostí. Abych pravdu řekla, hezky to nevypadá.
Ale tohle místo ŽIJE. V létě skoro vždycky přistihneme ještěrky, několikrát tu byla i užovka. Myslím (podle toho jak Inuk, můj pes, nadšeně čenichá), že tu bylí i ježek. Na teplých kamenech se sluní různé druhy hmyzu, na jaře pozorujeme čmeláky, jak mizí ve škvírách mezi dřevem a kameny, stejně jako veliká spousta pavoučků.
To, co na první pohled vypadá jako spoušt' a nepořádek, je nejživějším koutem celého lesa. Na tomto místě si vždycky uvědomím, jak moc jsou takové ty naše běžné představy o tom, co je krásné a upravené, často nesourodé se životem.

Zahrada nebo poušt'?
Myslím že nikomu z nás neunikla debata o vymírání hmyzu, o tom, že v takzvané kulturní krajině nenalézají úkryt a potravu. Ale tento problém nemá jen hmyz. Také drobní savci, plazi, obojživelníci a ptáci potřebují různorodá místa a strukturu rozličných materiálů.
Bohužel působí také hodně zahrad jako poušt'. Akurátně posečené trávníky a tůjové ploty nenabízejí potravu ani úkryt. Ale i zahrady s květinami, se záhonky a ovocnými stromy jsou často přespříliš uklizené. Divoké kouty nejsou pro většinu lidí atraktivní, je ale i pravdou, že malé pozemky a zahrádky jako dlaň prostě místa ponechaná přírodě dovolují jen velice omezeně.
Limitovaný prostor, který má většina z nás v zahradě k dispozici, se pak i v ekologické zahradě snažíme často využít pro výnosné elementy, jako jsou záhony, a nebo pro účelné prvky, například terasu, pískoviště pro děti, a podobně. Zbývající místo patří pár ozdobným a co do funkce prostě jen krásným složkám, jako jsou například květinové záhony.
Co bychom s tím mohli udělat?
Tohle rozhodnutí nemusí zákonitě znamenat, že máme bud' spoušt' nebo poušt'. Pokud se chceme starat mimo našich přání a potřeb taky o naše spolutvory, bylo by výhodné spojit několik funkcí dohromady a vytvořit v zahradě a pro zahradu něco stejnou měrou pěkného a účelného.
Takovýmto prvkem může být právě kamenná pyramida. Jedná se vlastně o menší a "civilizovanější" kopii divoké hromady kamení. Záleží jen na nás, jak moc ji opticky "učešeme".
Podle zvoleného materiálu ji můžeme vybudovat opravdu akurátní nebo podobně divokou jako by byla někde v přírodě. Volbou materiálu a postupem při stavbě také už předem trochu rozhodujeme o tom, které druhy se budou jako obyvatelé naší pyramidy cítit obzvlášt' dobře.

Na rozhraní světů...
Shrňme si tedy:
Kamennou pyramidou tvoříme v zahradě vlastně organizovanou hromadu kamení. Jedná se o jednu z nejjednoduších a taky nejlacinějších možností, jak z vlastní zahrady udělat alespoň částečně biotop, ale taky jak jí vdechnout jedinečnost.
Kamenná pyramida v sobě sjednocuje vícero funkcí:
1. KAMENNÁ PYRAMIDA JAKO EKOLOGICKÝ PRVEK
Když se rozhodneme do naší zahrady umístit kamennou pyramidu, rozhodujeme se pro vytvoření biotopu. Tím dáváme zahradě a živočichům, kteří ji obývají, veliký dárek. Můžeme si být jistí tím, že i oni se nám odvděčí.
Zahrada, ve které vládne ekologická rovnováha, potřebuje mnohem méně zásahů zvenčí. To znamená, že například nebudeme muset tak často sbírat slimáky, protože na ně nebudeme sami. Na jejich vajíčkách si pochutnají ropuchy, ještěrky nebo slepýši.
Podobně je to i se hmyzem. Vybudováním kamenné pyramidy zveme do zahrady rozmanité druhy a tím podporujeme nejen biodiverzitu, ale také opylování našich plodin. Výběrem místa, materiálu a způsobů stavění kamenné pyramidy rozhodujeme a řídíme v rámci našich sil, kdo by ji měl osídlit.
2. KAMENNÁ PYRAMIDA JAKO ESTETICKÝ PRVEK
I když má i prostá hromada kamení své kouzlo, toužíme většinou v našich zahradách zachovat určitý řád a pořádek. Vždyt' už i zahrada sama o sobě je v určitém smyslu organizovaná příroda.
Do přísných a akurátně udržovaných zahrad vnese kamenná pyramida osvěžení ve formě přírodních materiálů s jejich šarmem určité nedokonalosti.
Ale i zahrady přírodní a divoké kamenná pyramida ozdobí a právě tím, že jim dodá organizovanou složku a podtrhne tím nezpoutanou divokost jiných elementů.
Tohle kamenná pyramida dokáže, protože už svou podstatou stojí na hranici dvou světů: oraganizované přechodné kultury a divoké věčné přírody. Pyramida v sobě spojuje tyhle dva protipóly. Možná právě z toho vyplývá i třetí bod:
3. KAMANNÁ PYRAMIDA JAKO SILOVÝ PRVEK
Možná je právě díky tomuto sjednocování přírody a kultury stavění pyramid a různé vrstvení kamenů prastarým lidským obyčejem. Téměř v každé kultuře se tato tradice vyskytuje.
At' už pomyslíme na starý Egypt nebo indiánské kultury Jižní Ameriky, ale i v Číně nebo i na Kanárských ostrovech stálo stavění pyramid většinou v úzké souvislosti s náboženskými rituály.
Ale i jiné, různě vrstvené kamenné stavby poukazují na to, že lidstvo už vždy pocit'ovalo zvláštní fascinaci ve vytváření různých stavebních prvků z kamene - vzpomeňme si třeba na Stonehenge.
Společné mají tyto stavby mimo rituálního charakteru a materiálu to, že nejsou nádodně umístěny a také jejich tvar, výška a struktura jsou většinou pečlivě voleny podle slunce, měsíce nebo jiných astronomických či astrologických vlivů. Většinu těchto vlivů jsme ještě ani nepochopili.
U nás se nacházejí kamenné kruhy nebo i jednotlivé menhiry (vztyčené kameny) na silových, energetických místech.
Nemusí se z nás ale stát žádní druidové, přesto si myslím, že jedno máme se staviteli dávných dob společné, když do své zahrady kamennou pyramidu umístíme...
Proč kamennou pyramidu stavět?
♥ Volíme kámen - a tím trvalý materiál, o kterém víme, že nás určitě přežije.
♥ Vybíráme pečlivě místo, které s námi nějak rezonuje.
♥ Vědomě podporujeme život v naší zahradě - a sice KAŽDÝ život.
♥ No a kromě toho také vyjadřujeme takovouto trvalou stavbou, že nám na naší zahradě velice záleží. Dáváme zhmotnělou lásku právě tomuto místu.
Úkol na dnešní den
Než se dostaneme k praktickým krokům, byla bych ráda, abychom se na stavění kamenné pyramidy nejdřív vnitřně naladili. Přála bych si, abychom si tak trochu nacítili rezonanci kamene.
My jakožto zahradníci máme hodně co do činění s rostlinami, se stromy,
s květinami a semínky. Známe svou půdu a rádi se jí dotýkáme. Vnímáme a vážíme si energie vody. Cítíme pozitivní vliv slunečního svitu - milujeme jeho teplo a intenzivní jiskru, která nás nabíjí.
Na kameny se někdy trochu zapomíná - alespoň v souvislosti se zahradou. Proto bych vás chtěla pro začátek vyzvat, abyste si našli 10 klidných minut a nachystali si kámen, který se vám vleze do dlaně a pochází pokud možno z vaší zahrady. Nemáte-li takový k ruce, nevadí. Vemte prostě nějaký jiný - oblázek z minulé dovolené nebo prostě libovolný kamínek z parku.
A dále od vás nebudu chtít nic komplikovaného: vemte tento kámen do dlaně a prostě ho těch 10 minut vědomě držte v ruce. Kameny jsou totiž velice pomalé "bytosti", takže 10 minut pro ně není moc. Tento čas bude ale stačit, abyste svůj kámen zahřáli svým teplem.
Tím máte důkaz: předali jste kamenu něco ze sebe, ze své energie.
Tohle předání ale nebylo jednostranné - také váš kámen předal stejnou měrou něco vám. Není to teplo, je to něco jiného. Nemusíte křečovitě chtít něco cítit a hlavou pochopit, CO to bylo, na tom nezáleží. Stačí už jen si uvědomit, že k předání došlo.
Pokud jste ale něco pocítili, budu ráda, když se o tom podělíte - to je možné a vítané ve skupince PĚSTUJME!, nebo mi můžete napsat email, budu moc ráda.
Zítra se budeme zabývat tím,
KDE na zahradě a taky Z ČEHO
naši kamennou pyramidu stavět.