DEN 3
KAMENNÁ PYRAMIDA
dárek zahradě
JAK KAMENNOU PYRAMIDU STAVĚT?
- Dnes JDEME NA TO a dáme se do vlastní stavby -
Pár rozhodnutí než začneme stavět
Ve včerejší lekci jsme už rozhodli, z jakého druhu kamenů budeme naši kamennou pyramidu stavět a kde v zahradě ji chceme umístit. Dnes - než se pustíme do samotné stavby - nás čekají další rozhodnutí.
Jaký základ pro pyramidu zvolíme?
Jak vysokou chceme pyramidu postavit?
Bude její půdorys kulatý nebo bude mít jiný tvar?
Čím bude naše pyramida vyplněná?
Pojd'me se ted' podívat, jaké možnosti se nám nabízejí.

Základy
VARIANTA NA ZELENÉ LOUCE
Pyramidu můžeme začít stavět bez prodlení přímo na místě, které jsme pro ni zvolili. Stačí jen posekat trávu a vlastně bychom ani to nutně nemuseli. Tento postup je úplně v pořádku hlavně tehdy, když naše pyramida bude spíš divočejšího stylu a její dekorativní funkce přijde až na druhém místě.
Samozřejmě že část rostlin, na které pyramidu postavíme, poroste dál. Kdyby nám to mělo velmi vadit, bylo by lepší alespoň ty nejtrvalejší pečlivě odstranit. Ta zcela divoká varianta kamenné pyramidy se ale prostě začlení mezi kopřivy nebo bršlici, obzvlášt' když pyramida bude větší a zcela nezaroste.
VARIANTA SE "SKLEPEM"
Jestliže ale chceme zarůstání pyramidy zamezit, bylo by lepší jí dát i "sklep". Tím myslím vyhloubení zhruba 20 cm hluboké jamky nebo dolíku, kterou bychom mohli naplnit hrubším nebo jemným štěrkem, pískem, sutí, rozlámanými dlaždicemi nebo taškami ze střechy, rozbitými květináči a podobným materiálem.
Tato prohlubeň může přesně kopírovat dolní průměr naší pyramidy, takže pod ní zcela zmizí. Základ bychom ale mohli vybudovat o větším průměru a pyramidu na něj umístit. Vznikl by tak takový malý, oddrenážovaný, a tedy suchý biotop. Takováto místa jsou vzácná a přitahují speciální flóru i faunu.
At' už se rozhodneme jakkoliv, bud'me si vědomi toho, že se volba "sklepa" podepíše na tom, kdo pyramidu osídlí. To ale platí, jak už víme, o každém našem rozhodnutí.
Pro stabilitu budoucího díla by ale mělo platit, že budeme stavět na rovný podklad. Jestliže chcete pyramidu umístit do svahu, bylo by dobré nejdřív nachystat odhrnutím rovné místo, nebo postavit z velkých a stabilních kamenů podstavec, který základnu pro pyramidu srovná.

Krásnou pyramidu má v zahradě Irena Lindl ♥
Výška kamenné pyramidy
Než začneme s vlastní stavbou, měli bychom se rozhodnout, jak vysokou pyramidu chceme postavit. Podle toho se totiž bude řídit průměr základny.
Pro hrubou orientaci by se dalo říci, že pyramida by dole na zemi měla mít podobný průměr, jak bude nakonec vysoká. Tím dosáhneme stabilní stavby. Chceme-li tedy například 90 cm vysokou pyramidu, měli bychom i její základnu plánovat o průměru 90 cm. Tohle pravidlo má ale jen orientační charakter.
Z pravidelně formovaných kamenů, jako je třeba přírodní opuka, střešní tašky nebo cihly, se nám bude hezky stabilně stavět do výšky a jestliže jsme šikovní, zvládneme bez problémů pyramidu o 20% vyšší, než je její základna. Naopak pyramida z řekou obroušených, kulatých kamenů bude potřebovat základnu širší.
Výška pyramidy je hlavně optická záležitost, jejich obyvatelům je myslím docela ukradené, jestli se usadili v mrakodrapu nebo jen v činžáku. Samozřejmě působí vyšší pyramida impozantně a je jakožto dekorační prvek v zahradě nepřehlédnutelná.
Můžeme také ale vybudovat několik různě vysokých pyramid. Jestliže chceme dekorativní složku kamenných pyramid obzvlášt' zdůraznit, dosáhneme toho nejlépe opakováním tohoto prvku, například kolem pěšinky.

Vlastní stavba
Poslední rozhodnutí než se vrhneme do stavění je tvar pyramidy. Mohla by být kulatá nebo ováná, ale klidně bychom ji mohli koncipovat i hranatou, podobnou pyramidám v Egyptě nebo v Mexiku. Tohle rozhodnutí záleží na vašem vkusu a dovednosti. Hranaté pyramidy se budou snadněji stavět například z cihel, tašek nebo dlaždic.
Máme tedy zarovnané místo a pouštíme se do stavby. První řadu kamenů bychom měli volit velice zodpovědně, nebot' ponesou později váhu celé pyramidy a budou se velkou měrou podílet na její stabilitě. Volme tedy pokud možno kameny rovnoměrně formované a lépe větší než menší.
Kameny můžeme pokládat těsně vedle sebe a nebo mezi nimi nechávat větší mezery tak, aby do vnitřku pyramidy mohl zalézt třeba i ježek. To platí pro tuhle první vrstvu, ale i pro každou další. Zde dole bychom ale neměli v žádném případě zanedbat stabilitu.

Když jsme takto vytvořili první patro, musíme ho vyplnit. Zde máme zase možnost volby. Vnitřek mohou tvořit například menší kameny, štěrk, rozbité cihly nebo dlaždice, sut', oblázky, ale klidně i kameny větší. Zvoleným materiálem rozhodujeme o velikosti mezer a jeskyní,a tím opět ovlivňujeme, kdo pyramidu osídlí.
Po dokončení jednoho patra se můžeme pustit do dalšího. Pro zajištění stability klademe kameny ve vyšším patře vždy na mezery mezi kameny patra pod nimi. U čistě přírodních materiálů to bude zřejmě znamenat, že každý kámen několikrát v ruce otočíme, než pro něj najdeme tu správnou pozici.
Pyramida by se měla směrem nahoru zužovat. Toho dosáhneme tím, že každé další patro posuneme o několik centimetrů směrem ke středu. Stejně tak je možné a z hlediska zaručení stability a rovnováhy taky výhodné, když větší kameny použijeme pro nižší patra, a směrem nahoru pak stavíme z kamenů menších.
Při stavění je dobré nespěchat a často o kousek poodstoupit, abychom dokázali s odstupem posoudit, jestli ještě stavíme hezky svisle a to ze všech stran.

Klidně bychom mohli do naší pyramidy zabudovat i nějaké zajímavé prvky. Dobře by třeba vypadal "portál" z červených cihel v pyramidě z přírodních a spíše šedých kamenů. Pro různé můstky, vchody a okénka se hodí i betonové roury nebo jiné tvárnice, odlehčené cihly, stabilní květináče a podobně.
Třeba máte nějaké upmínkové kamínky z dovolených, mušličky od moře nebo podobné drobnosti. Postavte pro ně zvláštní místečko! Do stavby by se daly zakomponovat i kameninové mističky na pití pro ptáky, nebo - naplněny kousky dřeva a oblázky - pro hmyz.
Zajímavé a dekorativní místo je samotný vrcholek pyramidy. Je velmi hezké, když mu věnujeme obzvlášt' hodně pozornosti a umístíme tam třeba nějaký zvláštní kámen. Můžeme použít i nějakou figurku, sádrového trpaslíka - prostě cokoliv se vám líbí a nebo čemu přiměřujeme nějaký symbolický význam.

♥ Stavějme srdcem ♥
Ke stavění kamenné pyramidy neodmyslitelně patří komunikování s každým kamenem, který vezmeme do ruky. Ne nadarmo jsme se na začátku minikurzu na řeč kamenů ladili. Při stavbě pyramidy nám tohle napojení na kameny přijde vhod.
Nejlépe totiž budeme stavět, když se spolehneme vedle selského rozumu na intuici. Hlavně když budete pyramidu budovat z přírodních kamenů, budete určitě nejednou tiše stát vedle hromady nashromážděného materiálu a přitom očima a srdcem hledat ten, který je na řadě jako další.
Tahle komunikace s kameny, láska k vaší zahradě se vším životem v ní, spojená s časem, který do stavby investujete - to všechno dohromady je pořádná porce soustředěné pozornosti a energie. Pamatujete se, co jsme si řekli o tom, jak kameny kumulují (nebo chcete-li, vdechují) energii tepelnou?
Stejně tak je to s energií pozornosti, dobrého úmyslu a lásky k vaší zahradě, kterou stavbou kamenné pyramidy dáváte. Vaše pyramidy bude tyhle kvality pomalu odevzdávat do svého okolí - úpně stejně, jako je to s teplem.
A ještě jedna věc by se mohla přihodit: Během stavby a komunikace s kameny by se vám na mysli mohlo vynořit jméno pro vaši pyramidu. Může to být jméno jako z pohádky, nějaká vlastnost nebo kvalita, kterou vás pyramida naučila a nebo klidně i úkol, kterou pyramidě chcete dát (nebo kterou chce ona převzít). Slyšela jsem už o pyramidách se jménem Trpělivost, Strážník, nebo Hugin a Munin (podle havranů bájného Odina).

PROTO BYCH VÁM NAKONEC CHTĚLA POPŘÁT:
♥ stavějte pozorně naslouchajíc
♥ stavějte celým srdcem
♥ stavějte s dobrými úmysly
Budu moc ráda, když se o své myšlenky a o fotky svých pyramid podělíte. To bych uvítala bud' mailem, nebo ve skupině Pěstujme! na facebooku. Ze zaslaných příspěvků bych (pokud budete souhlasit) moc ráda založila galerii našich kamenných pyramid.
No a jestli se vám minikurz líbil, připojte se
i do dalších našich kurzů a výzev!
Galerie našich kamenných pyramid
"Naše pyramida stojí hned vedle domu. Je to místo, kudy denně chodíme a kudy taky musí projít každý návštěvník. Pyramida zatím ještě nemá jméno, myslím, že ještě není úplně hotová. Ale už ted' cítím radost a sílu vždy, když kolem ní projdu. Domnívám se, že to bude pyramida hodně silová."
Venda
