Sedm hermetických zákonů ve tvé zahradě

Slyšeli jste už někdy o hermetických zákonech? Dneska zabrousíme do tvrdého alchymistična – ale nebude to jen ezo-teorie. Vždyť to už o mně víte: Ráda nacházím spojení s hmatatelným světem. A vůbec nejlíp s přírodou. Ideálně s přírodou přímo v mé zahradě-

Jsem zahradní permakulturní alchymistka. Ale jako pozor – permakultura v mém podání fakt není jenom o tom, že si zamulčujeme, pěstujeme ve smíšených záhonech, založíme jíchu a kompost, a ti pokročilí i bylinkovou spirálu.


VŽDYCKY JE TO I O LIDECH, KTEŘÍ V DANÉ ZAHRADĚ PŮSOBÍ. TEDY O MNĚ A O TOBĚ.
ALCHYMIE V TOMTO PŘÍPADĚ ZNAMENÁ, ŽE TVOJE ZAHRADA TI KRÁSNĚ A ZŘETELNĚ UKAZUJE VŠECHNO, CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT. O SOBĚ A O NÍ.


Proto se spolu dnes podíváme na sedm hermetických zákonů a jejich praktické uplatnění v přírodní zahradě plné zeleniny. Najdeš zde informace, které ti pomohou lépe porozumět hlubokým souvislostem a spoluvytváření tvé osobní reality – k tomu patří praktické příklady z pěstování zeleniny, aby to bylo hmatatelné, představitelné a praktické. Tak jdeme na to!

 

Zákon mentálního vytváření – „Jak vnímáš, tak tvoříš“

Tento zákon praví, že tvé myšlenky a vnímání mají moc ovlivnit realitu kolem tebe. On totiž podle tohoto zákona neexistuje žádný rozdíl mezi tvou myšlenkou na rajče – a rajčetem samotným. Ve tvém duchu už to krásné rajče existuje.

Všechno, FAKT VŠECHNO kolem tebe je prostoupeno duchem (dosaď si slovo, jaké ti dává smysl. V Bibli by to byl Bůh a přesně takto je to tam i popsáno). Tento duch je ve všem, co existuje, skrze všechno a všechno je v něm. A TVŮJ DUCH, TVOJE DUŠE A MYSL JSOU SOUČÁSTÍ TOHOTO DUCHA (jak taky jinak, když mluvíme o „všem“).

Ve tvé zahradě to znamená, že tvoje pozitivní myšlení a vizualizace mohou podpořit růst a plodnost rostlin. Například si představ, jak tvá rajčata plné slunečního tepla a energie sají zemskou živinu a postupně získávají na velikosti a sytosti barev, nalévají se chutí a stojí pevně a zdravě zakořeněny. TO JE MOMENT, KDY DOSLOVA TVOŘÍŠ.

 

Zákon podobnosti – „Jak uvnitř, tak venku“

Tento zákon tě utvrzuje v tom, že vše, co se nachází uvnitř tebe, se odráží ve tvé vnější realitě. Já to formuluji takto: TVOJE ZAHRADA JE ZRCADLO TVÉ DUŠE.

V praxi to znamená, že péče o tvé vnitřní pocity a emoce se promítá do péče o tvé rostliny. Když se cítíš šťastně a vnitřně vyváženě, je pravděpodobné, že tvé rostliny budou také zdravé a vitální.

Když si tohle vezmeme k srdci, tak by to na nás mohlo vyvíjet tlak. Něco jako „No nejen že mi slimoši všechno sežrali, ale teď si za to můžu sama, protože mám nějakou nevyřešenou srajdu v sobě!“ Jo, bohužel je to tak, že všeobecně míváme velkou tendenci, brát si věci rychle jako výčitku, jako že je s náma něco blbě.

Vnitřní kritik v jeho plné parádě – a teď ještě dostane zahradu jako hlásnou troubu a každá mšice bude svědčit o tom, jaká jsem lůserka? To se do toho zrcadla teda raděj dívat nebudu a vůbec! Dej pokoj se zrcadlem, zůstanu pro jistotu tuctovou zahrádkářkou a nebudu ještě řešit sebe.

Co ale kdybychom na chviličku dokázali připustit, že to, co nám něco UKAZUJE nám to nemusí zároveň VYČÍTAT, ale nás jen prostě ve veliké laskavosti navést, kam se podívat, aby se zlepšila nejen ta úroda, ale vůbec každá SKLIZEŇ v našem životě ?

Tento zákon v tomto směru dává veliký příslib. Když se dokážeš radovat z nádherně rozkvetlého stromu, z prvních ředkviček, z vydařených sazenic – když se bažíš tím pocitem úspěchu, radosti, dokonalosti, hojnosti, tak toho všeho budeš zažívat víc a víc V KAŽDÉ OBLASTI ŽIVOTA.

Jak si tím můžu být jistá? Jednak ze zkušenosti – a druhak díky tomuto zákonu. Jeden prožitek nelze oddělit od druhého. Takto jednoduché to je.

 

Zákon vibrace – „Vše je ve stálém pohybu“

Tento zákon poukazuje na to, že všechno ve vesmíru je ve stálém pohybu a vibruje na určité frekvenci. Zase platí: FAKT VŠECHNO. Jestli se ti zdá, že přece rostliny stojí pořád na jednom místě… Stromy nepochodují… A taky půda – ta se přeci nehýbe, leda když já s ní hýbnu.

Znáš ten „optický klam“, když vidíš otáčející se kolo a ono no vypadá, jako kdyby stálo, nebo se točilo pozpátku? To je přesně ono. Dalo by se říct, že žijeme v „optickém klamu“. Vše kolem nás je v pohybu, my to ale nejsme schopni vidět.

Taky každá myšlenka, touha, přání – i to je vibrace. Tento zákon tak nějak vysvětluje zákon předchozí. Ukazuje, jak přesně ten náš vliv působí, kde se bere.

V přírodní zahradě můžeme tento zákon využít tím, že budeme vnímat energii rostlin a prostředí kolem nich. A naši vlastní energii.

Například, když se dotkneš listu, můžeš si všimnout jemné vibrace života, která z něj vyzařuje. Nebo když se hrabeš v půdě, když pleješ, spojuješ se s ní. Tvoje touhy, emoce, myšlenky, plány, vize a přání do ní přechází a stávají se součástí její vibrace.

Tvoje zahrada je takto viděno místem, kde PĚSTUJEŠ SVŮJ ŽIVOT, NEJEN SVOJE JÍDLO. Je to místo, kde reprodukuješ svou energii, kde vibračně ovlivňuješ hmotu.


ZAJÍMÁ TĚ VÍC? ZVU TĚ NA „LAKSHMI ONLINE RETREAT – TVOJE ZAHRADA ZDRAVÍ, PLODNOSTI A HOJNOSTI“. Klikni na obrázek a pojď si všechny tyto aspekty prozkoumat prakticky – s konkrétními kroky a radami.


 

Zákon polarity – „Všechno má svůj protějšek, svůj opačný pól“

Tento zákon uvádí, že všechno má svůj opak nebo protějšek. Všechno má dva póly. To je předpokladem lidského vnímání a učení se vůbec. Učíme se z kontrastů, podznáváme díky kontrastům. 

Víme, co je sucho, jenom když ho dokážeme porovnat a odlišit od vlhka. Víme, co je červené rajče, jen když známe i to zelené. Je to tak samozřejmé, že to ani nevnímáme. A proto moudrost tohoto zákona nekokážeme vyčerpat naplno. Vystačíme si totiž s POZNÁNÍM – například: Tohle rajče ještě není zralé. Tento salát je ožraný od slimáků.

Co ale pro samé odlišování protikladů NEVIDÍME je fakt, že právě protiklady jsou neodlučitelné, že jeden patří ke druhému. Je to jako nádech a výdech. Nelze se jenom nadechovat. JEDEN STAV PODMIŇUJE TEN DRUHÝ. Vždy máš oba póly – a je na tobě, jak to vidíš.

Můžeš vidět jen půlku celku: „Sakra, zase musím vydechnout!“Když chceš kontrast, uvidíš víc kontrastu. Když se rozhodneš soustředit se na to, co vnímáš jako negativní, je to tvoje volba. Můžeš ale také prožívat, že ti náleží všechno – OBĚ STRANY MINCE, RUB A LÍC, ČUMÁK A OCAS, KOŘEN I KVĚT. Můžeš se vztekat – A NEBO CÍTIT TU VYVÁŽENOST A Z NÍ PRAMENÍCÍ HOJNOST.

V zahradě můžeš tento zákon prožívat v přímém přenosu při sledování interakce škůdců a jejich přirozených predátorů. Když se vyskytne přemnožení určité breberky, přirozený predátor se objeví jako protějšek, který pomáhá udržovat rovnováhu. Když tohle pozoruješ, vzpomeň si na tento zákon, raduj se z rovnováhy a HLAVNĚ DŮVĚŘUJ.

 

Zákon rytmu – „Vše má svůj rytmus a své období“

Tento zákon poukazuje na to, že vše má své období růstu a odpočinku. Představ si to jako kyvadlo, které se pohybuje sem a tam, odjednoho pólu ke druhému. Neomylně. Cyklicky.

Ve tvé zahradě můžeš pozorovat cykly ročních období a přizpůsobit svou péči o zahradu a svou práci pro bohatou úrodu těmto rytmům. Nenapadlo by tě vyběhnout v lednu do vánice s pytlíkem semínek, jen aby to „už bylo“. Respektuješ rytmy přírody – a to taky proto, že z předchozího zákona polarity víš, že jaro přijde a že je prostě potřeba vydržet to čekání.

Příroda nás učí poddat se rytmům, které se nám ukazují, a nepracovat proti nim. Tráva neroste rychleji, když za ni taháš. Po tisíce let, kdy jsme coby lidstvo žili v pevném napojení na přírodu, jsme tohle pochopili, dostalo se nám to pod kůži, protože tento zákon zajišťoval naše přežití.

Dnes už nežijeme v tak těsném sepětí s přírodou a proto na tento zákon někdy zapomínáme. Zvykli jsme si vidět kolem sebe STAVY A NE CYKLY. Když se kyvadlo našeho života nachází na místě mezi bim a bam, které se nám zrovna nelíbí, tak to začneme USILOVNĚ ŘEŠIT (= tahat za trávu, aby rostla rychleji).

Neporoste. Síla přírody je v cyklickém, stoickém KLIDU. A může to být i naše síla, pokud tento zákon přijmeme za vlastní.

 

 

Zákon příčiny a následku – „Každá příčina má svůj důsledek, a každý následek má svou příčinu“

Jinými slovy: Každá akce vyvolává reakci. A naopak: Neexistuje náhodná reakce. Příroda není náhodná. Když se nám něco zdá chaotické, znamená to jenom, že nevidíme souvislost. Tento zákon je základním stavebním kamenem pro cokoliv, co se chceme naučit. Je výstupním bodem a zároveň návodem pro každé naše pozorování a pro každý experiment.

Jak se tak pěkně říká: „Definice šílenství je dělat STEJNOU věc znovu a znovu a očekávat JINÉ výsledky.“V zahradě můžeš tuto zásadu aplikovat tím, že se budeš dál a dál učit tím, že pozoruješ, budeš dál zkoušet a rozvíjet, co ti přineslo výsledky, které si přeješ. 

Tento zákon nás ponouká k tomu, abychom se nezavírali novým cestám a postupům, abychom dál a hlouběji zkoumali souvislosti. Jen si představ, kolik už je různých souvislostí v přírodě popsáno v rámci biologie, chemie, geologie a jiných přírodních věd. A PŘESTO JE TO JEN ŠPIČKA LEDOVCE.

Jsou to ale pouze popisy něčeho, co zatím chápeme a dokážeme v tom akce a reakce rozpoznat. Zbytek pokládáme za zázrak, nadpřirozeno. Ale i zde jsou zákony (například ty hermetické). Nemusíme být vědátoři, ale měli bychom zůstat zvědaví jako děti.

Když budeš věnovat takovouto otevřenou, zvídavou, pozornou péči svým rostlinám a nepůjde ti jen o to, jet podle pořád stejného programu zalévání, hnojení a odstraňování plevelů, potvrzovat a utvrzovat si stejné „pravdy“ pořád dokola, tak tě tvé rostliny budou učit, porostou a budou přinášet hojnou sklizeň.

 

Zákon pohlaví – „Vše má pohlaví, vše má svůj mužský a ženský aspekt“

Tento zákon nás vede k pochopení, že ve všem existuje a působí mužský a ženský princip. A když říkám že ve VŠEM, tak to přesně tak myslím. Je přítomen a působí ve všech oblastech našich životů, v rámci všech fenoménů v přírodě (a tady na zahradě), ve všech procesech a na všech úrovních našeho vnímání.

Je to princip, diky kterému dochází k iniciaci, tedy početí, díky kterému pozorujeme svět kolem sebe plodit, vytvářet, a (re-)produkovat. Ale pozor, není to jenom o tom FYZICKÉM MNOŽENÍ SE a není to o mužích a ženách. Jde o PRINCIP, který v sobě nesou obě fyzická pohlaví a stejně tak i právě fenomény nebo objekty, kterým běžně nepřisuzujeme mužský nebo ženský rod (třeba pískovec, voda nebo hvězda na noční obloze).

Mužský princip má svou vnitřní energii, která je rozpínavá, individuální, směřuje ven, je aktivní, cílevědomá a „horká“. Doplňuje se s ženským principem, který je zaměřený dovnitř, tvořící společenství, obrací se dovnitř, je přijímající a pasivní, a také „ochlazující“.

Plodivý, tvůrčí proces začíná, když oba principy (navenek, nebo uvnitř nás samotných) jsou v činnorodé interakci. Mužský princip iniciuje,  tvořivou práci vykonává žensky princip. Žádný z těchto dvou principů nemůže fungovat a tvořit bez toho druhého, žádný není lepší než ten druhý. I zde platí zákon polarity. Oba principy jsou součástí celku.

Co to znamená ve tvé zahradě?
Jenom akce, jen to iniciování (např. nové vědomosti, nové cesty pěstování, nové záhony, rozpínání se dál a dál – A TO I KLIDNĚ TŘEBA PERMAKULTURNÍM SMĚREM) bude samo o sobě NA NIC.

Jen pokud jsme stejnou měrou ochotní akceptovat to, že se třeba po nějakou dobu nic nezmění (slimáci i nadále budou, i když jedu podle nových návodů), když s důvěrou přijmeme, že tvoření je v plném proudu, i když to ještě není vidět, že společenství rostlin a živáčků jsou stejně důležitá jako metrák brambor – JEN TAK TYTO DVA PRINCIPY BUDOU TANČIT SVŮJ KOSMICKÝ TANEC v naší zahradě, která jen tak bude plodná, zdravá a překypující.

Doufám, že ti tento článek poskytl užitečné informace o hermetických zákonech a jejich uplatnění v přírodním zahradničení. Pamatuj si, že tvoje zahrada může sloužit jako živý, tréninkový prostor pro objevování a praktikování těchto principů.

Na zahradě to budeš pozorovat, nacvičovat si důvěru a práci s těmito zákony – což se pak stejnou měrou bude promítat DO KAŽDÉ DALŠÍ OBLASTI TVÉHO ŽIVOTA. A I ON BUDE ŽIVÝ, PLODNÝ, ZDRAVÝ A PŘEKYPUJÍCÍ. A to ti ze srdce přeju zažívat. Ať ti tvoje zahrada přináší hojnost plodů a hluboké poznání o spoluvytváření tvé vlastní reality.


ZAJÍMÁ TĚ VÍC? ZVU TĚ NA „LAKSHMI ONLINE RETREAT – TVOJE ZAHRADA ZDRAVÍ, PLODNOSTI A HOJNOSTI“. Klikni na obrázek a pojď si všechny tyto aspekty prozkoumat prakticky – s konkrétními kroky a radami.

Venda Preußl-Kroneberg
Naší vášní a našim posláním je již přes 10 let šetrné pěstování zeleniny, chov zvířat a zpracování vlastní úrody. Pomáháme každému, kdo v sobě ucítí touhu po návratu k přírodě, vydat se na cestu k soběstačnému způsobu života - a to jak prakticky, tak i na hlubší úrovni, protože tvá zahradla je zrcadlem tvé duše. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • TUDY DO MÉHO SVĚTA -klikni na obrázek pro víc informací:
  • ALCHEMISTIC GARDENING – PROGRAM CELOROČNÍHO PĚSTOVÁNÍ NA ZAHRADĚ S PŘESAHEM, V LEHKOSTI A S RADOSTÍ
  • ALL MY YEAR IS A CEREMONY – KOLO ROKU s měnícími se energiemi v přírodě a uvnitř nás
  • QUEEN OF ELEMENTS – Síla živelné ženy
  • ROSTLINOMLUVA – Nauč se komunikovat s rostlinami!
  • KNIHOVNA PĚSTITELE ALCHYMISTY – pojď do mého světa za speciální cenu!
  • PĚSTOVACÍ POMOCNÍČEK – legendární příručka zdarma
  • TŘI PRVKY PERMAKULTURY – seznamte se, prosím :-)